проект Захистимо наше небо

Проект Захистимо наше небо прагне підвищити обізнаність про шкідливий вплив сузір'їв штучних супутників на наземну астрономію. За допомогою простих але виразних постерів ми хочемо привернути увагу до проблеми. "Сміття", як загальна тема постерів, поєднує в собі ідеї того, що супутники забруднюють нічне небо, і що зростаюча кількість супутників загострює проблему космічного сміття на низькій навколоземній орбіті. Прокрутіть донизу, щоб прочитати більше про сузір’я супутників та про те, як вони забруднюють небо.

 

Завітайте на нашу головну сторінку, щоб скористатися інтерактивною інфографікою, що пояснює проблему.  

 

Запрошуємо вас використовувати, розповсюджувати та друкувати постери, щоб поширити цю інформацію. Постери вищої роздільної здатності можна завантажити тут. Також ми переклали постери кількома мовами (ми раді надавати переклади іншими мовами за запитом): англійською, іспанською, нідерландськоюсловенською.

 

Команда: Катерина Францева(@frantseva_k, домашня сторінка), Martha Irene Saladino(@mairensaroдомашня сторінка), Jure Japelj(@JureJapeljдомашня сторінка).

can_ua.png
comet_ua.png
nightsky_ua.png
constellation_ua.png
cans_ua.png
nebula_ua.png
earth_ua.png

Астрономія та яскраві супутники

 

Приватні телекомунікаційні компанії створюють нові мережі супутників навколо Землі. Значне збільшення кількості супутників викликає занепокоєння. Астрономи стурбовані негативним впливом супутників на астрономічні дослідження. 

 
ann19035a.jpg

Яскраві сліди супутників на астрономічному зображенні.

Credit: Victoria Girgis / Lowell Observatory

Зграї телекомунікаційних супутників


Близько двох років тому компанія Starlink випустила свою першу партію шістдесяти супутників у космос. Телекомунікаційна компанія, що належить технологічному магнату Ілону Маск, випустить у космос близько 12000 супутників, хоча вони оголосили, що можливо це число зросте до приголомшливих 40000. За допомогою цього мегаломанського проекту компанія планує забезпечити недорогий доступ до Інтернету з низькою затримкою по всій планеті.

Starlink - не єдина компанія з такими планами. Британська OneWeb вже також вступила у гонку. Природно, це зробить і Amazon. І китайські компанії. І Європейські. На момент, коли ви читаєте це, мабуть, набагато більше. Згідно з підрахунками, протягом найближчих десяти років на орбіті Землі буде від 50000 до 100000 нових супутників; це перевищує кількість усіх відомих супутників навколо Землі на даний момент більше ніж у десять-двадцять разів.

Неочікуване світлове забруднення безпрецедентного масштабу

 

Супутники Starlink несподівано яскраві. Багато, якщо не більшість, можна побачити неозброєним оком на початку та в кінці ночі. У них немає власного джерела світла. Рухаючись навколо Землі, вони опромінюються Сонцем. Сонячне світло відбивається від їх поверхні, і саме тоді ми бачимо їх із Землі. Супутники на низькій орбіті видно лише у вечірніх сутінках та на світанку. А ті, що обертаються на більшій висоті, опромінюються Сонцем довше, і тому їх можна побачити впродовж ночі. Яскравий супутник, який опинився в полі зору телескопа під час астрономічного спостереження, залишає яскравий слід на отриманому зображенні. Надзвичайно яскраві сліди супутників Starlink завдають шкоди чутливим астрономічним камерам, загрожуючи якості подальших спостережень.

satellites_image.png

Ця проблема кинула серйозний виклик професійній оптичній астрономії. Найбільше постраждають обсерваторії, які шукають мінливі астрофізичні об’єкти. Багато процесів у Всесвіті - наднові, сплески гамма-променів, злиття нейтронних зірок - за короткий час випромінюють багато світла. На випадковій частині неба раптово з’являється нове джерело, лише щоб потім потьм’яніти та зникнути за кілька днів. Найпростіший спосіб знайти такі мінливі процеси - це шукати їх за допомогою телескопів та камер з великим полем зору. Однак такі спостереження, швидше за все, будуть порушені одним або кількома супутниками. Крім того, оскільки видаляти сліди супутників із зображень досить складно, чутливі спостереження слабких галактик також приймуть удар.


За останні кілька років було побудовано декілька обсерваторій, присвячених дослідженням мінливих астрономічних об’єктів. Однією з них буде обсерваторія імені Vera C. Rubin. Розташований в Чилі, телескоп має восьмиметрове первинне дзеркало і величезне поле зору. Обсерваторія буде виявляти тисячі нових мінливих процесів щовечора. Вона також спостерігатиме за мільйонами слабких галактик. Сузір'я супутників серйозно загрожують науковому потенціалу обсерваторії.

Проблеми радіо та космічного сміття

 

З самого початку на радіоастрономію впливали телекомунікаційні компанії, як із землі, так і з космосу. Щоб зберегти радіонебо для астрономічних досліджень, астрономам вдалося захистити кілька смуг в радіочастотному спектрі. Астрономи мають ексклюзивне право на ці смуги.

 

Захищені чи ні, але компанії, як і уряди, як відомо, недбалі. Занадто багато разів радіоастрономи виявляють у своїх радіосмугах забруднення, яке впливає на чутливі спостереження. Чесно кажучи, поки не ясно, якою мірою нові сузір'я супутників вплинуть на радіоспостереження. Це стане відомо після того, як супутники стануть повноцінно функціонуючими. Але якщо ми не будемо пильнувати, може швидко статися, що «прикрі помилки» позбавляють астрономію дорогоцінних частин радіочастотного спектру.

d41586-018-06170-1_16092752.gif

Credit: ESA

Іншим занепокоєнням є величезна кількість нових супутників. Давно відомо, що ми втрачаємо контроль над кількістю супутників і космічного сміття. Низька орбіта Землі настільки переповнена, що існує велика ймовірність зіткнень між супутниками і супутниками та уламками сміття. Зіткнення траплялися і раніше. Через збільшення кількості супутників існує небезпека того, що в майбутньому зіткнення призведе до ланцюгового зіткнення, що знищить багато супутників (синдром Кесселера). Така катастрофа ускладнила б космічну діяльність протягом тривалого часу.

 

Супутникові оператори звертають увагу на орбіти; у разі небезпеки зіткнення орбіта одного із супутників дещо змінена. Такі маневри не можна виконувати безкінечно, оскільки вони вимогливі та використовують багато палива. У майбутньому тісніші зустрічі будуть частішими. Через все більшу присутність приватних компаній у космосі, хороша координація між усіма буде життєво важливою; викликало занепокоєння бачити погану комунікацію між Starlink та Європейським космічним агентством у вересні 2019 року під час близької зустрічі двох їх супутників.

 

Що тепер?

 

Астрономи були самовдоволеними до того як Starlink та інші компанії почали запуск роїв супутників. Для зменшення згубного впливу супутників та запобігання подальшим збиткам громада організувала кілька семінарів, конференцій та зустрічей. Наступною важливою зустріччю буде SATCON2.

 

Не можна заперечувати важливість розвитку телекомунікацій. Але справа в тому, що такі проекти розробляються і здійснюються в поспіху без необхідних роздумів і довгострокової стратегії. Міжнародне регулювання космосу має важливе значення, будь то для запобігання світлового та радіо забруднення або для зменшення космічного сміття.

 

 

Текст: Jure Japelj

Переклад: Катерина Францева